Ekskursija pa lībiešu takām

Tuvojoties gada noslēgumam, pēc divu gadu ,,mājsēža”  skolas mazpulcēni un novadpētniecības pulciņš aizbrauca kopīgā ekskursijā. Maršruts tika plānots, lai papildinātu zināšanas pētījumā:  ,,Mēs – lībiešu pēcteči”. Skolas novadpētnieki  šo tēmu izvēlējās, pēta un iesaista pārējos skolas skolēnus 2021./22. mācību gadā.

Ekskursija sākās Ungurpils bijušā barona parkā. Iztēlojāmies, kā senajos laikos dzīvojuši muižas ļaudis. Skolotāja Dace Priekule atcerējās, ka viņas tēvs  strādājis Ungurpils bijušā skolā, kas tikusi ierīkota muižas ēkā un pastāvējusi līdz 1971.gadam.  Uzkāpām skatu tornī un vērojām ezerā peldošas salas.  Piestājām ,,Sīpolu” māju pagalmā pie Ausekļa /īstajā vārdā Krogzemju Mikus/  piemiņas vietas. Skolotāja, ekskursijas vadītāja I.Apsīte iepazīstināja ar dzejnieka dzīves gājumu un  citēja  visiem zināmo dziesmu ,,Dar man tēvis pastaliņas”.

Tālāk ceļš veda uz Lauvām. Anete un Līga no 5.klases atzina, ka šis dabas objekts paticis vislabāk: krāšņie, līkumotie  Svētupes smilšakmens krasti, kuros no pretējā krasta var ieraudzīt  Lībiešu upuralas. Tajās kādreiz dzīvojuši Vidzemes pēdējie lībieši.

Keitai no 4. klases vislabāk patika Salacgrīvas muzejā, kurā bija interesanta ekspozīcija par nēģu ķeršanu Salacā un piejūras zvejnieku dzīvi.   Artim no 4.klases patika muzeja stellēs aust lupatu grīdas celiņu. To viņš darīja pirmo reizi. Paulu un Samantu no 7.klases priecēja lielais muzeja cepuru skapis. Tās varēja pielaikot un nofotografēties muzeja foto stūrītī.

Aleksis no 3. klases pirmo reizi uzkāpa Kuivižu skatu tornī, no kura paveras skats uz ostu, plašo pludmali un Randu pļavām.  Kristīne no 4.klases atzina, ka pastaiga pa iespaidīgām piejūras pļavām, daudzu putnu ligzdošanas vietām,  viņai bija visjaukākā. Vārds randa no lībiešu valodas tulkojumā nozīmē jūrmala, tas liecina, ka te saglabājusies arī senču senā valoda.

Manuprāt, visiem skolēniem patika muzejs ,,Hesburgers“ Ainažos. Tad arī kārtīgi iestiprinājušies atgriezāmies Staicelē.

Paldies skolotājām Ivetai Apsītei un Dacei Priekulei par jauko ekskursiju!

Paula Šestakova 7.klase

Foto: I.Apsīte un D.Priekule