ERASMUS+ projekta aktivitātes

Laikā no 18.-22. septembrim Staiceles pamatskolā Staiceles pamatskolā viesojās sadarbības partneri no Spānijas un Igaunijas, īstenojot savus Eiropas Savienības izglītības programmas Erasmus+ projektus,  norisinājās Erasmus+ projekta aktivitātes. Projektā piedalījās skolēni un skolotāji no Hēdemestes Igaunijā (Häädemeeste Keskkool), Monovaras, Alikantes provinces Spānijā (Colegio Divina Pastora de Monóvar)  un Staiceles pamatskolas.

Šoreiz tie ir mūsu draugu skolu projekti, kuros mēs esam uzaicināti kā partneri. Taču tēmas mums visiem abiem ir līdzīgas – saistītas ar ekoloģiju, vides aizsardzību, mūsu “ekoloģiskās pēdas” nospieduma jeb katra cilvēka ietekmes uz vidi samazināšanu.

Ar Alikantas skolu Spānijā kopīgu projektu īstenojām pirms četriem gadiem un tagad labprāt atsaucāmies piedāvājumam atkal sadarboties.

Tā šeit ieradās gan sadarbības skolas direktore un angļu valodas skolotāja (abas Staicelē bija arī iepriekšējā reizē), gan četras skolnieces, kuras Latvijā līdz šim nebija bijušas. Savukārt mūsu skolas draudzība ar Hēdemēstes vidusskolu Igaunijā ilgst jau vairākus gadus. Tagad Staicelē ieradās seši igauņu jaunieši un divas pedagoģes (viena no viņām arī cītīgi ēnoja mūsu skolas kolēģu stundas un darbu). Visi skolēni dzīvoja savu Staiceles vienaudžu ģimenēs, tādējādi labāk iepazīstoties un sadraudzējoties.

Kopīgā nedēļa, kas iepriecināja arī ar pasakaini siltu un saulainu laiku, bija radoša, izzinoša un piedzīvojumiem pārbagāta.

Pirmdiena pēc iepazīšanās sākās ar līdzīgā un atšķirīgā noskaidrošanu visu triju valstu vides jomā. Skolēni, protams, darbojās jauktās grupās. No mūsu skolas šajās aktivitātēs galvenokārt iesaistījās 8. un 9. klases skolēni. Jau pirmajā dienā  visi devās pastaigā pa Staiceli, apmeklēja Tūrisma informācijas centru un Lībiešu muzeju ‘Pivālind’, viesojās Audēju namiņā, kur par mūsu pilsētu interesanti pastāstīja Tūrisma informācijas centra vadītāja Inese Timermane. Taču spāņu un igauņu skolēni ne tikai apskatīja pilsētu, bet arī kopā ar mūsu skolas skolēniem grupās vāca atkritumus, pēc tam savākto šķirojot; tāds bija viens no projekta uzdevumiem- darīt kaut ko apkārtējās vides sakopšanā, ‘ekoloģiskās pēdas’ samazināšanā.  Varam justies lepni, jo necik daudz nebija, ko vākt. Par to īpaši brīnījās spāņi, jo viņu valstī tomēr situācija atšķiroties. Atpakaļceļā visi paviesojās  Staiceles Mākslas un mūzikas skolā, kur laipni par skolas ēku un tajā notiekošo pastāstīja skolas direktore Ārija Bakmane.

Otrdiena spāņu skolniecēm un arī pedagoģēm bija vēl lielāks pārsteigums. Staiceles Tūrisma informācijas centrs un tā vadītāja Inese Timermane visiem sagādāja iespēju ar gidu doties izzinošā nodarbībā pa Planču purvu ar purva kurpēm. Sajūsmā par staigāšanu ar purva kurpēm kājās bija visi, taču mūsu spāņu draugiem viss, arī dzērveņu nogaršošana, bija nepieredzēta eksotika. Skolēni kopā ar gidi iepazina arī dažādos purva augus un varēja salīdzināt, piemēram, cik atšķirīgas ir priedes, kas aug mitrumā un mežā. Pēc purva piedzīvojumiem visi vēl skolā gatavojās nākamās dienas ‘Meža ekspedīcijai’ –iepazinās ar  informāciju par meža nozīmi Latvijā.

Tātad, trešdien visi kopā devāmies uz netālu no Smiltenes esošo Silvu, kas atrodas Austrumvidzemes mežniecībā, lai piedalītos AS Latvijas Valsts Mežu piedāvatajā ‘Meža ekspedīcijā’. Skolēni devās 2 km garu pārgājienu mežā ar 10 izglītojošām meža pieturām, katrā bija jāveic kāds praktisks vai radošss izzinošs uzdevums, kas saistīts ar meža atjaunošanu, sākot no selekcijas un augsnes zinātnes līdz pat koksnes produktiem un klimata jautājumiem, kurus skolēni risināja individuāli vai grupās, iegūtos rezultātus fiksēja ekspedīcijas burtnīcās- uzzināja, kā kopjams un aizsargājams mežs, plānoja koksnes ražu - kā precīzi noteikt augstumu augošam kokam ar vienkāršiem paņēmieniem, izmantojot matemātiku, uzzināja, ko ražojam no koksnes - kur ikdienā lietojam koksni un vai koksnes produkti var aizstāt naftas produktus, kā palīdzam klimatam - kā noteikt vecumu augošiem kokiem, kas apdraud kokus un kā izaudzēt vairāk skābekli, u.c. Noslēgumā izbaudīja pikniku labiekārtotā atpūtas vietā ar ugunskuru, pie kura varēja cept desiņas, pārrunāt piedzīvoto un pakavēties draudzīgās sarunās.

Atpakaļceļā piestājām Valmierā un Matīšos, kur apmeklējām uzņēmumu SIA ‘Cietais rieksts’.  SIA ‘Cietais rieksts’ nodarbojas ar dažādu Latvijā pieejamu mājas un meža ogu (upeņu, zemeņu, melleņu, aveņu, jāņogu, kazeņu, lāceņu, u.c.), sēņu un citu dabas produktu saldēšanu un kaltēšanu, kā arī piedāvā no dabīgām veltēm gatavotus produktus- sulas, tējas un sorbertus, un visu šo produkciju piedāvā dažādiem veikaliem gan tuvākā apkārtnē, gan tālākās Latvijas vietās.

Uzņēmuma pārstāve mūs iepazīstināja ar ogu (šoreiz smilsēršķu) attīrīšanas procesu, saldēšanas iekārtam, kā arī mums bija iespēja degustēt viņu ražojumus- gan saldētās ogas, gan sulas, gan ogu sorbertus, kuri visiem ļoti garšoja.

Ceļojumā visi devās arī ceturtdien – ar satiksmes autobusu uz Ainažiem, kur izstaigājām molu, jūras piekrasti un apmeklējām Jūrskolas muzeju. Savukārt Salacgrīvā skolēni piedalījās aizraujošā nodarbībā, ko vadīja Ziemeļvidzemes dabas rezervāta Dabas centra vadītāja Inta Soma. Pārsteigumu netrūka. Te nu jāpiebilst, ka satiksmes autobusa izvēle braukšanai uz Ainažiem un Salacgrīvu nebija nejaušība, bet gan veids, lai mazinātu ietekmi uz vidi. Tomēr ar braukšanu gandrīz sanāca pārpratums, jo uzzinot, ka uz Ainažiem kursē tikai 19-vietīgais autobuss, nācās  zvanīt uz Valmieras autobusu parku, lai lūgtu ietilpīgāku autobusu. Jāsaka, ka viņi rīkojās ļoti operatīvi un atsaucīgi – nosūtīja šoreiz reisā lielo autobusu, un mums visiem bija iespēja nokļūt gan Ainažos, gan Salacgrīvā.

Projekta noslēdzošās dienas rīta cēliens aizritēja visiem sportojot un orientējoties pa pilsētu, piedaloties gan visiem 1. – 9. klašu skolēniem, gan  ciemiņiem.

Pēcpusdienā tika pabeigti pirmdien iesāktie plakāti par vides tēmu, radošajās darbnīcās dizaina un tehnoloģiju skolotājas Vizmas Tiltiņas vadībā tika gatavoti dekori, izmantojot otrreiz lietojamus, arī dabas materiālus, tika veidotas prezentācijas, apkopojot un izvērtējot nedēļas veikumu un ieguvumus. Un vakarā jau bija tradicionālā projekta sertifikātu pasniegšana un neliela ballīte pirms atvadīšanās, sakot vārdus: - ‘Uz redzēšanos!’ Spāņu  skolotāja Ana Maria, uzsvēra, ka noteikti gribētu sadarbību ar Staiceles skolu turpināt, tikties kādā citā projektā, uzņemt mūsu jauniešus un pedagogus pie sevis.

Aizvadīta fantastiska, prieka piepildīta, draudzīga, izzinoša un skaista nedēļa. Lieliski, ka dažādu valstu skolēniem, arī pedagogiem ir iespēja iepazīties, sadraudzēties, salīdzināt kopīgo un atšķirīgo, iegūt jaunu pieredzi un vērtīgas atziņas daudzveidīgās aktivitātēs un nodarbībās.

Paldies jāsaka to skolēnu ģimenēm, kuras savās mājās uzņēma projekta dalībniekus un ļāva ielūkoties mūsu pilsētas un valsts tradīcijās, Staiceles pilsētas tūrisma informācijas centram un Inesei Timermanei par interesanto Purva pārgājiena organizēšanu un Staiceles vēstures iepazīšanu, skolotājai Vizmai Tiltiņai par meistarklases organizēšanu un vadīšanu, visam skolas pedagogu kolektīvam par atbalstu un skolēniem par kopīgo darbošanos gan gatavojoties viesu uzņemšanai, gan šajā  aktīvajā, rosīgajā projekta aktivitāšu nedēļā.

 

ERASMUS+ projekta koordinatore, skolotāja Vizma Lūse