Staiceles skolēni iepazīst zivsaimniecības tradīcijas

zivsaimnieciba

Novembra nogalē Staiceles vidusskolas 8. un 9. klašu skolēni piedalījās Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra rīkotajā ekskursijā – pasākumā ,,Kuģniecības, zvejniecības un zivju apstrādes tradīcijas Vidzemes piekrastē”. Mērķis – popularizēt zivsaimniecību skolās.

Ekskursija sākās Ainažu jūrskolas muzejā, kur gide Sniedze Krēgere brīnišķīgi pastāstīja skolēniem par pirmās jūrskolas vēsturi, tās dibinātājiem, jūrnieku gaitām agrāk. Uzzinājām, ka jau senos laikos Latvijas jūrasbraucēji apceļojuši pasauli, bijuši stipri un gudri vīri. “Lai gan kuģi mums ir no koka, taču vīri no dzelzs! “ - ne velti šāds teiciens bija populārs tajos laikos. Ainažu jūrskola bija tā vieta, kur latviešu jaunieši varēja mācīties un kļūt par tālbraucējiem kapteiņiem, dzelzs vīriem, kas latviešu vārdu aiznesa tālu pasaulē. ,,Gide bija ļoti zinoša, skaisti mācēja izstāstīt, ka aizrāva pat tos, kuri nemaz neklausījās. Man tiešām patika, bija ļoti interesanti!” (Luīze 9.kl.) ,,Man visvairāk patika muzejā, jo uzzināju daudz jauna par zvejniecību un senākiem laikiem, kas noticis mūsu apkārtnē” (Ieva Lorete 8.kl.), ,,Es daudz uzzināju par vēsturi un kas bija ,,meža kapteiņi”  ” (Jānis 8.kl.) .

Kuivižos viesojāmies SIA ,,Baņķis” ražošanas cehā. Direktors Guntis Bergs pastāstīja par zivju izkraušanu, pirmapstrādi un uzglabāšanu sasaldējot. Skolēniem bija iespēja aplūkot ražošanas iekārtas un saldētavas. Krišupītes otrajā  krastā, savā īpašumā, mūs laipni sagaidīja piekrastes zvejnieks Andris Skuja,  IK  ,,Kuivižkrasts” īpašnieks. Iepazināmies ar zvejas metodēm piekrastes zvejā, turpat aplūkojām arī pielietojamos zvejas rīkus. Šeit arī varējām nobaudīt  kūpinātas reņģes. Kamēr saruna risinājās par un ap zivīm,  Andris Skuja  izvārīja  ekskursantiem gardu laša zupu. ,,Man patika viss, bet visvairāk tas, ka mums uzvārīja zivju zupu, tas bija ļoti mīļi un jauki” ( Samanta 8.kl.)  Izrādās, ka daudzi skolēni  šādu zupu nogaršoja pirmo reizi mūžā!

Salacgrīvā viesojāmies uzņēmumā ,,Brīvais vilnis”, kur ar ražošanas procesu iepazīstināja laboratorijas vadītāja Ligita Noriņa. Ceha darbinieku rūpīgi pārdomātās kustības, apstrādājot jūras veltes, skolēni varēja vērot no augšas, speciāli iekārtotas apskates telpas. Tālāk bērniem tika dota iespēja apskatīt rūpnīcas ražoto zivju produkciju, uzdot jautājumus par to, kā arī pagaršot atsevišķus konservu veidus. ,,Mūs laipni sagaidīja ar uzklātu galdu. Varējām nodegustēt dažādu veidu zivju konservus”( Beāte 9.kl.)  ,, Ekskursijas noslēgumā mūs cienāja ar siltu tēju, sāļo kliņģeri un zivju produkciju. Kā suvenīrus mēs saņēmām blociņus un pildspalviņas. Beigās mēs devāmies mājās ar ļoti labiem garastāvokļiem.”( Laura 9.kl.)

Diena skolēniem paliks atmiņās arī ar interesanto ekskursijas vadītāju Jāni Kravali, Zivsaimniecības sadarbības tīkla konsultantu, kurš visu dienu bija kopā ar jauniešiem un gādāja par ekskursantu labsajūtu.

Paldies, Vidzemes piekrastes ļaudīm par stāstiem, kuros ieklausoties , labāk  iepazinām zivsaimniecības tradīcijās.

Iveta Apsīte, novadpētniecības pulciņa vadītāja Staiceles vidusskolā