Staiceles vidusskolas robotikas komanda pārstāv Latviju pasaulē

lego

Laikraksts Auseklis 2018. gada 19. jūnijs:

Staiceles vidusskolas robotikas komanda pārstāv Latviju pasaulē

Tallinā, Igaunijā, norisinājās starptautiskais First Lego League čempionāts robotikā. Latviju tajā pārstāvēja Staiceles vidusskolas robotikas pulciņa komanda Iron Team (Aleksis Oskars Strauts, Toms Poļaks, Ojārs Valters un Regnārs Neripi, Oskars Pēcis un Niks Andersons) kopā ar skolotājām Maiju Andersoni un Aldu Grāveri. Šādu iespēju mūsējie guva, kļūstot par Latvijas čempioniem robotikā. No plašajā sacīkstēm kaimiņvalstī viņi atgriezušies iespaidu un pieredzes bagāti.

Staiceles vidusskolas robotikas pulciņa vadītāja M. Andersone atzīstas, ka tik plašs pasākums viņiem bijis pārsteigums: – Mēs īsti neapzinājāmies, uz ko braucām. Pieņēmām, ka varētu būt kaut kas līdzīgs sacensībām Latvijā, bet viss bija daudz plašākā mērogā, jo čempionātā piedalījās 98 komandas no vairāk nekā 50 valstīm – arī Brazīlijas, Ķīnas, Peru, Portugāles, Japānas un citurienes. Tā sajūta, ka esi starp visiem un visi ir tik tuvu, bija eksotiska. Ļoti iespaidīgi! M. Andersone novērtēja pasākuma organizatoru aicinājumu uzņemt pēc iespējas vairāk pašbilžu un komandām savstarpēji sadraudzēties. Tas bija pozitīvi, jo rosināja iet citam pie cita, sarunāties, pastāstīt par savu projektu, tā rezultātiem un secinājumiem par tiem. – Katra valsts bija sagatavojusi ļoti daudz informācijas par sevi, dalīja uzlīmītes vai karodziņus. Mums bija sagādāti Latvijas produkti, ar ko varējām cienāt citus, – stāsta sarunbiedre. Starptautisko sacensību laikā bija arī ļoti jauka sadraudzēšanās ballīte, kas notika Jūras muzejā Tallinā. Staiceles vidusskolas robotikas komanda starptautiskajās sacensībās no Latvijas bija vienīgie. Otra Latvijas čempionāta pusfināla uzvarētāji – Piņķu Starptautiskā skola – uz Tallinu tomēr nedevās.

Katrai komandai viens no čempionāta uzdevumiem bija prezentēt par tēmu Ūdens izstrādāto projektu. Iron Team tas bija par jaunizgudrotu krēmu no Staiceles dzelzsavotu dzelzsrūdas. Projekta aizstāvēšana bija kā liels eksāmens, kur komandām tika uzdoti dažādi jautājumi – līdz sīkumiem. – Redzējām visas pasaules projektus. Tā bija ļoti laba mācība, kā tos pasniedz, cik sīki par visu padomāts. Pašiem šķita, ka mūsu projekts ir labs, bet tur sapratu, ka pie visa var piestrādāt vēl vairāk. Mums bija pašu veidots plakāts, reklāma, bet pārējām komandām tie lieli un pārskatāmi bija pasūtīti tipogrāfijās. Citu valstu projektu tēmas bija ļoti dažādas. Viena komanda bija radījusi aplikāciju, kas palīdz taupīt ūdeni mājās un skolā. Tiklīdz pārtērē noteikto ūdens limitu, uz telefonu atnāk īsziņa, ka jāsāk taupīt. Komanda no Indijas bija radījuši ziepes no riekstu čaumalām. Ar tām var atkārtoti mazgāties lietotā ūdenī, ko tās attīrījušas. Daudz bija ideju par notekūdeņu saglabāšanu, piemēram, mājas pagrabstāvā ierīkot to glabātavu un šos ūdeņus izmantot tualetē.

 Komandas uzstājās arī ar robotu spēli. Tajā katram paredzēti trīs piegājieni, lai ar savu mājās ieprogrammēto robotu izietu noteiktas misijas. Jo vairāk to pieveikts, jo vairāk punktu. Komandas, kas sacentās par pirmajām vietām, ieguva vairāk nekā 500 punktu. – Mēs esam iesācēji, bet kopumā 98 komandu vidū mums bija 62. vieta. Par to esam priecīgi. Latvijā nebija iespējams redzēt, kā robots tiek darbināts un vienlaikus tiek veiktas misijas, – teic sarunbiedre. Čempionātā vērtēja arī katras komandas dalībnieku sadarbību, to, kā viņi draudzējas ar citiem, cik atvērti ir. Savukārt priekšnesumu sadaļa bija pēc brīvas izvēles, bet Staiceles komanda izpildīja arī šo punktu. Par šī gada čempionāta uzvarētājiem kļuva Slovākijas komanda. – Braucām uz vienkāršām sacensībām, bet tas bija kā šovs. Tā bija draudzēšanās, pasauļu, kontinentu satikšanās. Ieguvām draugus gan no Austrālijas, gan Japānas, arī tepat no Eiropas. Tas ir galvenais. Man ļoti patika, kā šis pasākums tika organizēts. Lielāku dāvanu es kā skolotāja nevarētu iegūt. Nekas neatsver tur rasto pieredzi un sajūtas. Nav tā, ka lauku skoliņa neko nevar. Ir tikai jāmēģina un jādara! Mēs esam daļa no pasaules un ar tādu sajūtu arī jādzīvo, – uzskata Staiceles vidusskolas robotikas pulciņa vadītāja. Pēc čempionāta M. Andersone secina: – Latvijā ļoti cenšas mainīt izglītības sistēmu. Bet es sapratu, ka mūsu esošā sistēma nebūt nav tik nepareiza. Runa ir par attieksmi – vecāku, Staiceles vidusskolas robotikas komanda pārstāv Latviju pasaulē skolotāju – un to, kā mēs katrs darām savu darbu. Ir jāmaina sava attieksme, un tad būs arī izmaiņas sistēmā.  

Skolotāja atklāj, ka pēc uzvaras Latvijas čempionāta pusfinālā, kad iegūtas tiesības piedalīties starptautiskajā, bijis satraukums. Katram no komandas bija 170 eiro dalības maksa, to segt palīdzēja vietējie uzņēmēji Sandris Kalniņš, Māris Siktārs, Jolanta Apiņa, Jānis Garančs, Valdis Mož- villo, Dainis Kreišmanis, Inga MauriņaKaļva, Inga Možvillo, Māris Možvillo un Arvīds Ozols.

 Rudenī gaidāma jauna sezona – augustā sākas 2018. gada First Lego League tēma, un tā ir saistīta ar kosmosu. Vajadzīgs atkal jauns robotikas galds un robots būs jāprogrammē kosmiskajām lietām. – Puiši tagad ir tik iespaidu pilni, ka gatavi strādāt visu vasaru, – teic viņu pedagoģe.

Līga LIEPIŅA

Foto no Maijas ANDERSONES albuma