Staicelieši apmeklē bijušo Lādes skolu

Staiceles pamatskolas 2. un 3. klases skolēni nesen ciemojās Lādē – apmeklēja turienes bijušo skolu, kuras ēka ir ļoti līdzīga Staiceles skolas kādreizējam namam, par ko palikušas vairs tikai atmiņas un fotogrāfijas. Interesanti, ka abām skolu ēkām savulaik pat bijis identisks apstādījumu plānojums.

Te nu jāatgādina, ka Staicelē bijušas vairākas ēkas, kurās mācīti bērni. 1924. gadā tika likts pamatakmens jaunai celtnei –  1926. gadā atvērtajai Staiceles sešklasīgajai pamatskolai.  Tas ir milzīgs ieguvums vietējai sabiedrībai un prieks skolēniem un skolotājiem. Nelaimīgi, bet ēka gadu gaitā piedzīvoja trīs ugunsgrēkus. Divas reizes to atjaunoja, bet pēc 1983. gada ugunsgrēka nojauca. Namam bija samērā īss mūžs - 57 gadi, taču to laikā skolu pabeiguši  simtiem staiceliešu, kuri to sauc par savu. Tagad, gatavojoties Staiceles skolas salidojumam 2024. gadā, iepazīstam bijušās ēkas.

Tā nu skolēni skolēni ciemojās Lādē, lai redzētu, kāda izskatījās arī mūsu vecā skola. Sniegotie celiņi bija iztīrīti, gaisma skolas logos, telpas sakurinātas, atmiņas par skološanos Lādē un Staicelē. Tas viss vilināja tālāk mūsu piedzīvojumā. Lādes skolas jeb Jaunlādes muižas durvis mums vēra tagadējie nama saimnieki Sandra Kļaviņa  un Adriano Carlesi.  1. stāvā apskatījām Atmiņu gaiteni - vēstures ekspozīciju ar fotogrāfijām, mācību līdzekļiem, skolēnu pētījumiem, sporta inventāru…. Te mazie ekskursanti nokļuva pusgadsimtu atpakaļ senā vēsturē.  Interesanti, ka sporta stundas notikušas skolas šaurajā koridorā, tas redzams senajās fotogrāfijās. Sirsnīgās sarunas pie tējas tases apliecināja, ka tagad vecā Lādes skola ir  gādīgu cilvēku rokās un ikdienā  tiks apmīļota. Paldies, viesmīlīgajiem saimniekiem par uzņemšanu savās mājās.

Iveta Apsīte, Staiceles pamatskolas vēstures pulciņa vadītāja

I.Apsītes foto

Lādes skola

Lādes skola

Lādes skola

Lādes skola