Barikāžu dienu atceres pasākums Staicelē

Barikādes

Kā jau visā Latvijā, arī Staiceles  pamatskolā notika 1991. gada  Barikāžu piemiņas pasākums. Skolas novadpētniecības pulciņš tam gatavojās savlaicīgi, lai noformētu skolas foajē un noorganizētu šo pasākumu mūsu skolas skolēniem. Zīmējām  autobusus un traktorus, kādi bija tolaik Latvijā un iekārtojām  ekspozīciju ar dzeloņdrātīm un simbolisku ugunskuru.

Tika arī uzaicināti viesi: staicelieši, kuri bija piedalījušies  un  piedzīvojuši  liktenīgo Barikāžu laiku.  Pie skolas tika iekurts ugunskurs, bet atkušņa dēļ, piemiņas pasākums notika skolas zālītē.   Staiceles pamatskolas jaunsargi  noformēja pasākumu, stāvot godasardzē pie Latvijas karogiem. Manuprāt,  tas radīja lielāku tuvības sajūtu par notikumiem tolaik.

Pasākumu vadīja pulciņa dalībnieki:  Regnārs Nerips un Viesturs Titovs. Savās atmiņās ar mums dalījās skolas  ļaudis - direktore S. Brokāne,   J. Krastiņš, V. Brente, L. Siliņa. Viesi  J. Andersons, U. Gustavsons, M. Lilenblats, I. Līsmane, A. Strokša, I. Jaunzeme, Dz. Spidāns.

Modris Lilenblats, atcerējās,  ka  tajā laikā bijis celtnieks un no barikādēm visspilgtāk atmiņā palikusi sajūta, kā ļaužu pūlim Rīgā pāri sāka lidot helikopteri.  Tas esot bijis nepatīkami, jo cilvēki nezināja kas var notikt. sajūta. Šobrīd ugunskuru dūmu smarža vienmēr atgādina Barikāžu laiku Rīgā. Jānis Andersons  tālajā 1991.gadā pa dienu strādājis un vadājis pienu kolhozam ,,Staicele”, bet pēc darba braucis uz Rīgu pabūt kopā ar citiem Staiceles vīriem uz barikādēm.  Jānis stāsta, ka visas iespējamās iestādes Rīgā esot bijušas atvērtas un tajās varēja pārlaist nakti. Visi esot klausījušies vienu mazu radio, lai zinātu, kas notiek visapkārt. Tad, kad bijis nošauts pirmais cilvēks, esot palicis ļoti neomulīgi, jo viņu mājās tolaik gaidīja divi mazi bērni un sieva. Nākamajā dienā arī sieviņa Marita esot braukusi līdzi, lai pabūtu uz barikādēm.

Dzintars Spidāns uz akordeona spēlēja atmodas laika dziesmas, kuras mēs dziedājām līdzi.

Pasākuma izskaņā jaunsargu instruktors J. Voicišs skolēniem prezentēja jaunsargu jaunās formas, kuras varēs saņemt lietošanā uz pasākumiem, ar nosacījumu, ka skolēnam jābūt sekmīgam un regulāri jāapmeklē jaunsargu nodarbības.

Pēc pasākuma skolas foajē visi tika cienāti ar tēju un cepumiem, kas tradicionāli atgādināja Barikāžu laiku. Savukārt viesiem skolas bibliotēkā bija atmiņu stunda pie svētku galda. Atmiņas rosināja ķilavu sviestmaizes, Liepājas šķīstošā kafija, un zemnieka Arņa Siliņa dāvātais cienasts.

Paldies visiem, kuri piedalījās, atbalstīja un palīdzēja sagatavot mūsu atmiņu pasākumu. Tas izdevās  interesants, tieši ciemiņu stāstu dēļ, jo tas padarīja visu tik saprotamu un reizē tālu un neizzinātu.

Elizabete Dreimane, 6. klases skolniece, novadpētniecības pulciņa dalībniece

Foto: Meldra Zālamane/ Evelīna Madara Rudzīte