Staicelieši – robotikas čempioni Latvijā

robotika

Laikraksts Auseklis 2018.gada 14. februārī

Nedēļas nogalē Valkā norisinājās First LEGO League (FLL) robotikas sacensības, kurās otro gadu piedalījās arī Staiceles vidusskolas komanda Staicelieši. Tajā startēja Oskars Pēcis, Niks Andersons, Regnārs un Ojārs Neripi un Toms Poļaks kopā ar skolotāju Maiju Andersoni. Sīvā konkurencē mūspuses komanda uzvarēja un ieguva FLL Latvijas 2017./2018. sezonas čempionu kausu. Uz sacensībām devās arī Liepupes un Alojas Ausekļa vidusskolas robotikas pulciņu dalībnieki.

FLL ir jautrs un interesants veids, kā jauniešiem apgūt tehnoloģijas un zinātni. Ik gadu, nosakot citu tēmu, pasaulē šādas sacensības tiek organizētas vairāk nekā 80 valstīs, un tajās piedalās aptuveni 25 tūkstoši komandu. Šī gada sacensību tēma bija Ūdens jeb Hydro Dynamics. Sacensību norisē katrai komandai jāpiedalās trīs obligātajās sadaļās – robotu spēlē, projektā un pamatvērtībās. Robotu spēles uzdevums ir komandai uzbūvēt un programmēt robotu tā, lai FLL laukumā divarpus minūšu laikā izpildītu pēc iespējas vairāk misiju, iegūstot vairāk punktu. Projekta daļā dalībnieki aicināti domāt kā zinātnieki un prezentēt savas zināšanas par mūsdienīgām aktualitātēm. Savukārt pamatvērtību kategorijā bija mājasdarbs – izveidot plakātu, tajā attēlojot komandas prasmi sadarboties, kopīgi mācoties un iegūstot pieredzi.

Staiceles vidusskolas robotikas pulciņa vadītāja, skolotāja M. Andersone stāsta, ka sacensībām ļoti nopietni gatavojušies vairākus mēnešus. Sacensību projekta daļai viņi sākotnēji apsvēra trīs īstenojamas zinātniskā pētījuma idejas. – Izraudzījāmies Staiceles dzelzsavotus. No tiem paņēmām dzelzs rūdu un attīrījām to, lai tā nebūtu kaitīga cilvēkiem. Tad to savienojām ar krēmu un radījām ekoloģiski tīru produktu – krēmu iedegumam. Izmēģinājām paši, devām pamēģināt arī citiem. Tas ļoti labi darbojās. Ar to pārsteidzām sacensību žūriju. Skolotājai un robotikas pulciņa dalībniekiem rūdas attīrīšanā un iedeguma krēma pagatavošanā ļoti palīdzēja ģeologs Dainis Ozols, tāpat vidusskolas absolvents, tagad ķīmiķis, zinātniskais asistents, Latvijas Universitātes ķīmijas maģistrants Reinis Graviņš un kosmētiķe Fanūza Grīnvalde. Savukārt pamatvērtību sadaļai staicelieši bija sagatavojuši filmu par to, kā viņiem klājās, gatavojoties sacensībām. Papildus mājasdarbam bija jāreklamē sava pilsēta un tās unikalitāte. – Izgatavojām maketu ar to, kas mums īpašs, – koka apbūvi Lielajā ielā, Salacu, dzelzsavotiem, papīrfabriku, pieciem futbola laukumiem un futbolu un, protams, mūsu pilsētas simbolu – stārķi. Maketa pamatnē ar dzelzsrūdu sazīmējām latviskās spēka zīmes, – stāsta M. Andersone. Katra komanda sacensībās uzstājās ar savu priekšnesumu. Staicelieši uzveda deju. Pēc tās viņi savā priekšnesumā iesaistīja arī publiku – izmantojot īpašu aplikāciju mobilajā telefonā, skatītājiem bija jāatrod atbildes uz jautājumiem par robotiku.

Skolotāja atzīst, ka komanda uz sacensībām nebrauca ar mērķi uzvarēt. Brīdī, kad viņi izsaukti kā uzvarētāji, skatījušies cits uz citu un nespējuši tam noticēt. Prieks par panākumu visiem ir tiešām liels. Sarunbiedre teic, ka ļoti spēcīgs komandas biedrs ir arī Oskars Aleksis Strauts, kurš uz Valku slimošanas dēļ diemžēl netika, taču gatavošanās procesā iesaistījās ļoti aktīvi. M. Andersone uzliela pulciņa dalībniekus kā lielus malačus. – Man ir labi puiši un mums ir prieks darboties. Šo jomu mācos kopā ar viņiem. Viņa ir pateicīga arī Alojas novada domei par to, ka tā vasarā pulciņam sponsorēja nedēļu ilgu robotikas nometni, kurā ļoti daudz kas apgūts. Kā Latvijas robotikas čempioni komanda Staicelieši ir tiesīga pārstāvēt Latviju vasarā gaidāmajā Eiropas atklātajā čempionātā Igaunijā. Tur pulcēsies aptuveni 100 komandu no 80 valstīm.

Sagatavoja Līga LIEPIŅA

Foto no Maijas ANDERSONES albuma