Vai tu zini, kas ir medijpratība?

Katru gadu februārī pasaulē  atzīmējam Drošāka interneta dienu. Tā ir diena, kurā katrs sev atgādinām, ka arī interneta vidē, tāpat kā klātienes dzīvē, ir noteikumi, un tie ir jāievēro.

Es – Viesturs Titovs – jauniešu medijpratības treneris – šajā dienā attālināti viesojos savā dzimtajā skolā – Staiceles pamatskolā un, izmantojot Baltijas Medijpratības programmā iegūtās zināšanas, nodarbībās tiešsaistē ar 7. – 9. klases skolēniem runājām par šobrīd sabiedrībā aktuālu problēmu – jauniešu izpratni un prasmēm mediju satura kritiskā izvērtēšanā. Arī Covid-19 pandēmija izteikti aktualizē šo problēmu.

Jauniešiem stāstīju par sešiem soļiem, kā kļūt zinošiem šajā jomā:

  1. apzināties, kādā informācijas telpā tu dzīvo;
  2. iestāties pret digitālo atkarību – aicinot izslēgt autopilotu;
  3. kontrolēt savas sajūtas – saukt lietas īstajā vārdā, lai tās atpazītu;
  4. pārbaudīt un nedzīvot aizspriedumos;
  5. izmantot vairākus avotus – pirms uzticies, pārbaudi;
  6. esi atbildīgs, pirms dalies ar informāciju internetā.

 

Skolēni bija atsaucīgi un aktīvi iesaistījās ar saviem viedokļiem. Informācija tika apgūta gan teorētiski, gan praktiski.

Lūk, daži skolēnu viedokļi:

  • viis ko mēs redzam sociālajos tīkos ir atkarīgs no algoritma un tā ko mēs paši skat’mies, kādus linkus atverm. Mēs esam sadalīti burbuļos un redzam to, kas interesē mums, nemaz neredzot citu viedokļus;
  • pirms šēro ziņu, pārliecinies vai tā ir īsta un patiesa;
  • ir jāzin, ka varam pārbaudīt vai attēls atbilst rakstam, kuram pievienots;
  • kāpēc cilvēki izplata arī nepatiesu informāciju.

Paldies Staiceles pamatskolas kolektīvam par iespēju! Uzskatu, ka šajā laikā ir ļoti svarīgi dalīties ar informāciju, kura ir noderīga ikvienam.

Programmu īsteno  IREX – globālās attīstības un izglītības organizācija, kura cenšas veidot taisnīgāku, labklājīgāku un iekļaujošāku pasauli, arī Baltijas jauniešu izpratni un prasmes mediju satura kritiskā izvērtēšanā. Organizācijas  galvenais birojs atrodas Vašingtonā, ASV, bet kopš pagājušā gada decembra, IREX ir arī neliels birojs Rīgā.

Viesturs Titovs, jauniešu medijpratības treneris